5 днів у лісі за козацьким звичаєм – «Дорогинська січ-2014» (звіт)

Третій рік поспіль в лісі під с. Дорогинка на Фастівщині розташувався дитячий козацький табір під назвою «Дорогинська січ». Його організатори Фастівський козацький курінь Українського козацтва та Фастівський спортивний клуб «Доброслав» зібрали під знамена України та козацтва, біля 70 дітей віком від 5 до 19 років з Київщини. Також нарівні з дітьми вишкіл проходили понад 20 дорослих козаків разом з батьками дітей, які з 4 по 8 липня брали участь у всіх заходах, конкурсах та навчаннях.

Всі учасники були поділені на 6 роїв (козацький загін із 10 – 15 чоловік) та січову старшину (кошовий, хорунжий, обозний і т.д.). Вишкільний процес у таборі був побудований таким чином, щоб навчання відбувалося у змагальному варіанті. Щодня козаки та козачата виконували різноманітні завдання і чим більше рій проявляв себе під час вирішення задач як одне ціле, тим вищий бал він отримував у підсумку. Кожен міг відмовитися від своєї участі у тому чи іншому конкурсі, але в такому разі рій-команда втрачала бали. В той же час козацька старшина спостерігала за збереженням доброзичливого настрою у дитячих групах. За будь-які прояви грубості, неповаги та нецензурної лексики команда втрачала свій рейтинг. І навпаки, при міцній згуртованості, порядку та дружності рій безперечно набирав свої бали.

Таким чином було створене конкурентне середовище дітей, підлітків та дорослих (адже деякі батьки разом зі своїми дітьми були учасниками змагань), які перебували у постійній козацькій грі. Головним мотиватором виступав «пряник» - зароблені ігрові бали, а «батіг» - втрата ігрових балів, був дуже непомітним і застосовувався не на пряму до порушників, а опосередковано через занесення мінусів до підсумку денного етапу змагань. Було уникнуто лишнього моралізаторства та напищеного повчальництва: зробили – плюс бал, зробили дружно, весело та успішно – плюс декілька балів, порушили загальні моральні норми – мінус бал(и), все чесно

Кожен день розпочинався о 6.30 ранку з побудки, медитації, майстеркласу з йоги, молитви, ранкової пробіжки босоніж по ранковій росі, гімнастичних та дихальних вправ. А закінчувався насичений день бесідами із цікавими гостями та українськими піснями біля вогнища до 23 години ночі. Лише вартові, які складалися зі старшини та старших козачат – ройові з ланковими (командирів загонів та підрозділів) пильно стежили за спокоєм в таборі та навколо нього, підтримуючи багаття. Не всім вдалося витримати цей справжній козацький гарт, але переважна більшість проявили справжню силу характеру та успішно пройшли козацьке навчання.

Впродовж всього періоду учасники навчалися різним народним ремеслам та прикладним дисциплінам: писанкарство (майстриня Вікторія Костецька), витинанка (Оксана Зуєнко), декоративний розпис (Наталія Павленко), орігамі (Анжеліка Матвійчук), лялька-мотанка (Єлизавета Омельчук), ліплення (Анатолій Древецький), різьблення по дереву (Михайло Витвицький), альпінізм (Арсен Жванко), бойовий гопак (Олег Чернишенко), перша медична допомога (Олександр Улятовський), стрільба з лука (Олексій Колесник), кульова стрільба (Юрій Хоменко), ковальська справа та метання ножів і спису (Олександр Ходаківський). Також діти брали участь в іграх (козацький футбол, теренова гра, інтелектуальні ігри та ін.), психологічних тестах та інтелектуальних конкурсах (Ірина та Володимир Шеремети).

Одне із найболючіших питань, яке сьогодні турбує нас усіх, це - неоголошена війна на сході України. Фастівський козак Славко Греб розповів козакам та козачатам що ж насправді відбувається у нашій «гарячій точці». За плечима В. Греба не одна війна (Афганістан…), він досвідчений воїн, тому його слова звучали по-особливому біля козацької ватри. Висновок можна зробити один – так, дійсно, там іде війна, тому кожен з нас має готуватися до захисту Вітчизни якнайкраще. Саме цим і займалися хлопці та дівчата у Дорогинській січі.

Окрім сьогоднішньої гібридної війни, в України є ще й сумний досвід боротьби із Росією у 20 столітті. Директор музею радянських репресій Роман Круцик перетворив козацький табір на справжню виставку-лекторій про минулі змагання українців у намірі здобути свою незалежність. Його лекцію була дуже повчальною та необхідною у цей час. Коли хочемо перемогти, то маємо вчитися на минулих помилках.

Як відомо козаки не були лише сухопутними воїнами, вони так само вправно воювали на морях та океанах. Відомий український мореплавець Валерій Петущак розповів про першу в незалежній Україні навколосвітню подорож, яку він здійснив разом зі своєю дружиною Наталією на яхті «Лелітка» в середині 90-их. Впродовж 4 років вони торували морські шляхи розповідаючи світові про Україну. Його жива історія зачарувала своєю романтикою молоді серця. Сподіваємося що у скорому часі Фастів прославиться своїми козацькими мандрівниками-яхтсменами, які відкриватимуть по-новому нашу країну усьому світові.

Завдяки спонсорам та організаторам заходу жоден учасник змагань не залишився без подарунку. Але найцінніше – золоті медалі отримав лише один рій, який набрав найбільше балів. 3 рій, під керівництвом Дмитра Єпішкіна, виборов перемогу в останньому конкурсі та у запеклій дружній боротьбі посів перше славетне місце в «Дорогинській січі – 2014». Вітаємо 3 рій із найкращими здобутками!

Організатори змагань щиро дякують за допомогу в проведені заходу: депутатам Фастівської міської ради Бевзу Олександру, районної ради Фещенко Наталії та Лунейку Валентину, підприємцям Довбні Веніаміну Олексійовичу, Мондзалівському Анатолію Едуардовичу, Кельвичу Леоніду, Кулішу Петру Григоровичу, Мельнику Анатолію Миколайовичу, директору пивоварні «Зіберт» Онищук Любові Іванівні, директору Фастівського краєзнавчого музею Неліній Тетяні Вікторівні, директору школи майстерності Древецькому Анатолію Анатолійовичу, а також іншим майстрам та викладачам. Висловлюємо слова подяки всім хто долучився до вишколу за розуміння важливості таких заходів для дітей та молоді, особливо у сьогоднішній тяжкий для України час, адже саме у власним прикладом можна пробудити патріотизм, гордість за нашу націю та любов до Батьківщини!

Залишок коштів, зібраних на проведення заходу, було передано організаторами «Дорогинської січі-2014» сім`ям козаків Фастівського козацького куреня Українського козацтва, які пішли добровольцями захищати свою Батьківщину на сході України. Слава Україні!

https://www.youtube.com/watch?v=eSmKKvHVpI8
 

Вишколи: 
video: